Як запобігти шкідливому впливу радону

Перебуваючи у власній домівці або у затишному офісі ми відчуваємо себе в повній безпеці та захисті. Однак, чи є це насправді так? Чи захищають стіни будинку своїх мешканців від різноманітних небезпек чи це нам тільки здається?

Останнє десятиліття вчені заговорили про небезпеку, яка криється у наших домівках – це невидимий для людського ока газ радон і продукти його розпаду. Відповідно до дослідження геологорозвідувальної експедиції ГРЕ-37 в кожному п’ятому житловому будинку концентрація газу радону перевищує допустимі норми вдвічі. Переважно, це пов’язано з тектонічними розломами земної кори або гранітними покладами всередині.

Що таке радон і чим він небезпечний?

Радон – благородний радіоактивний газ, елемент таблиці Мендєлєєва під номером 86.  Він не має кольору і запаху, тому є непомітним для людини. Хоча радон є одним із найменш поширених елементів на Землі, через свою токсичність він шкодить здоров’ю людей і підриває імунітет не гірше, аніж наслідки чорнобильської катастрофи.

При розпаді радону утворюються альфа-частинки, які легко проникають у приміщення і в організм людини.  Радон шкідливий для людей, перш за все тим, що при потраплянні в організм людини він опромінює внутрішні органи, чим знижує імунітет, а в найбільш критичних ситуаціях викликає онкологічні захворювання.  Також згубний вплив радону посилює вже існуючі хронічні захворювання.

Звідки береться радон?

Радон потрапляє в атмосферу внаслідок спалювання кам’яного вугілля або природного газу, а також внаслідок дифузії із поверхневих земних порід. В людський організм найчастіше радон потрапляє разом із водою, забруднене повітря чи грунт.  Практично у всіх поверхневих водах та в більшості підземних вод виявляють радій і його продукт розпаду - радон. Варто наголосити, що найбільшу небезпеку радон несе через випари із води, а не саму воду.

Як боротися із радоном?

Аби уникнути небезпеки отруєнням радоном, особливо в холодну пору року, варто частіше провітрювати приміщення, а протягом року проводити більше часу на свіжому повітрі. За даними дослідників, у провітреному приміщенні концентрація радону у 7 разів нижче, аніж у чотирьох стінах.  

4 листопада 2015 р. 16:54

Поділитись :